Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nowe klasy energetyczne

2021-09-01
Nowe klasy energetyczne

Zgodnie z najnowszymi normami europejskimi wprowadzone zostaną nowe klasy oraz etykiety energetyczne.
Pozwala ona na porównanie m.in. energooszczędności produktów, która wyrażana jest przez klasy. Producenci mogli dotąd umieszczać na oświetleniu etykiety, które przedstawiały skalę klas od A++ (najkorzystniejsza pod względem poboru energii) do E (najmniej energooszczędna). Na etykiecie do tej pory znaleźć można było również informacje o producencie i oznaczenie modelu.
Klasa Efektywności Energetycznej (w skrócie EEI) określa sprawność energetyczną danego urządzenia.

Nowe oznaczenia energetyczne zostały uproszczone do skali bez dodatkowych plusów, a klasyfikacja skrócona. Zgodnie z aktualnymi przepisami, można będzie posługiwać się klasami od A do G. Orientacyjne odpowiedniki poszczególnych klas, które obowiązują po zmianach, przedstawia poniższa tabela:

Klasy efektywności energetycznej

Nowa klasa

Stara klasa

A

---

B

---

C

---

D

A++

E

A+

F

A

G

B

---

C

---

D

---

E

Producenci otrzymali 18 miesięcy na zmiany opakowań. Co się z tym wiąże? Dany produkt może mieć chwilowo dwie, różniące się między sobą etykiety, np. starą na opakowaniu, a nową widniejąca na stronie internetowej sklepu. Sytuacja powinna jednak unormować się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Unia Europejska zdecydowała również o tym, aby najwyższą klasę efektywności energetycznej – czyli A – mogły uzyskać jedynie urządzenia „z przyszłości”. To oznaczenie jest więc zarezerwowane dla jeszcze bardziej energooszczędnych sprzętów od tych, jakie znane są do tej pory. Ma to zmotywować producentów do szukania lepszych, bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.

Produkty wyposażone - wyjątek

Produkty wyposażone to takie, które sprzedawane są ze źródłem światła LED, które można wymienić bez uszkodzenia produktu.

Uwaga! "wymiana" nie musi oznaczać wymiany źródła światła przez użytkownika końcowego.

W przypadku produktów wyposażonych nie wymaga się umieszczania etykiety energetycznej w procesie sprzedaży (ani na pudełku). Wymóg oznaczenia klasy energetycznej załączonego źródła światła dotyczy jednak instrukcji obsługi.

W naszym sklepie produkty wyposażone można odnaleźć wg parametru "LED-wymienny"

Oprócz klasy efektywności energetycznej nowa etykieta będzie zawierać informacje na temat zużycia energii w kilowatogodzinach.

Etykieta będzie umieszczona z boku lub na froncie opakowania. Wyróżniać się będzie charakterystyczną kolorową strzałką z oznaczeniem klasy.
Etykiet energetycznych nie będą miały tzw. produkty wyposażone, a więc te, w których źródło światła nie jest zintegrowane i można je zdemontować.

Oprawy i źródła światła z klasą energetyczną A

B

Oprawy i źródła światła z klasą energetyczną B

B

Oprawy i źródła światła z klasą energetyczną C

C

Oprawy i źródła światła z klasą energetyczną D

D (dawniej A++)

Oprawy i źródła światła z klasą energetyczną E

E (dawniej A+)

Oprawy i źródła światła z klasą energetyczną F

F (dawniej A)

Oprawy i źródła światła z klasą energetyczną G

G (dawniej B)
Zaufane Opinie IdoSell
4.43 / 5.00 178 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-11
Wszystko super i sprawnie. Dziękuję
2023-06-07
Bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą, pełna współpraca przy realizacji zamówienia, dostawa w umówionym terminie. Na pewno kolejne poszukiwania oświetlenia będę zaczynał od tego sklepu.
pixel