Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Barwa światła i jej wpływ na zdrowie, nastrój, atmosferę oraz wygląd wnętrza

2018-04-17
Barwa światła i jej wpływ na zdrowie, nastrój, atmosferę oraz wygląd wnętrza

Barwa światła ma bardzo duży wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. Przekłada się również na stworzenie odpowiedniej atmosfery i wyglądu naszych wnętrz. Sprawdź, jak dobrać barwę światła, aby  uzyskać jak największy komfort.

Temperatura barwowa

Warto wiedzieć, jaką barwę światła użyć do konkretnego pomieszczenia. W tym celu niezbędne będzie ustalenie temperatury barwowej.

Jednostką miary temperatury barwowej jest Kelvin (skrót: K). Im niższa wartość temperatury barwowej, tym barwa światła będzie cieplejsza. Z kolei im wyższa, tym chłodniejsza. Warto wyobrazić sobie skalę od 1000 K – kolor czerwony do 10 000 K – kolor niebieski. Przykładowo temperatura barwowa 3000 K przypada barwie ciepłej białej, a im wyżej skali tym barwa światła jest chłodniejsza. Dla porównania: płomień świecy – 1900 K, bezchmurne niebo – 10 000 K.

Jaką barwę światła wybrać?

Barwa ciepła

Najbardziej popularne jest oświetlenie o barwie białej ciepłej, gdzie temperatura barwowa wynosi od 2700 K do 3500 K. Światło o tej barwie jest idealne do relaksu i wypoczynku, a pomieszczenie staje się przytulne i komfortowe. Takie oświetlenie idealnie sprawdzi się w salonie, sypialni czy przedpokoju. Dodatkowo delikatnie oświetli różne przedmioty. Właśnie dzięki tym cechom najwięcej klientów decyduje się na tego typu barwę światła.

Barwa neutralna

Światło o barwie neutralnej oscyluje w granicach 3300 – 4000 K. Pomaga się skoncentrować i sprzyja podczas pracy, czytania i nauki, nie męcząc przy tym wzroku. Znajduje zastosowanie w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka, biuro, sklep. Dzięki takiej barwie wnętrza sprawiają wrażenie nowoczesnych i estetycznych.

Barwa zimna

Światło o barwie zimnej mieści się w zakresie 4600 – 6500 K. Najlepiej sprawdzi się w jasnych  modernistycznych wnętrzach, centrach handlowych czy magazynach. Świetnie podkreśla charakter, optycznie powiększa oraz wydobywa detale w pomieszczeniach.

Należy zaznaczyć, że nie jest konieczne ścisłe trzymanie się powyższych wskazówek. Oczywiście można na swój sposób eksperymentować z różnymi temperaturami barwowymi w poszczególnych pomieszczeniach. Na przykład główne źródło światła może mieć chłodną barwę, a żarówka lampy podłogowej może mieć z kolei ciepłą, relaksacyjną barwę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-24
Ponownie fantastyczny kontakt i szybka realizacja zamówienia spoza oferty.
2023-07-11
Wszystko super i sprawnie. Dziękuję
pixel