Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile lumenów na m2 potrzeba do funkcjonowania? Sprawdź rekomendowane wartości!

2020-11-16
Ile lumenów na m2 potrzeba do funkcjonowania? Sprawdź rekomendowane wartości!

Oświetlenie to absolutna podstawa do funkcjonowania każdego dnia. Ludzki wzrok męczy się w pomieszczeniach, gdzie źródło światła jest zbyt ciemne. Dlatego właściwy dobór poziomu jasności żarówek do wykonywania określonych czynności jest kluczowy dla zdrowia.

Czym są lumeny? Dlaczego moc żarówki to obecnie zbyt mało?

Współcześnie producenci żarówek i innych elementów oświetlenia w prospektach reklamowych eksponują wartość lumenów. Dawniej na opakowaniu świetlówki zwracałeś uwagę przede wszystkim na ilość watów. Dzisiaj ma to mniejsze znaczenie, ponieważ powszechne stosowanie technologii LED zmieniło zapotrzebowanie na energię. Dlatego dużo istotniejsze jest, ile lumenów na m2 potrzebujesz do funkcjonowania.

W takim razie czym są lumeny? To jednostka określająca ile światła emituje konkretne źródło. Liczbę lumenów padającą na metr kwadratowy określa się za pomocą luksów. W ten sposób dowiesz się, jakie jest natężenie światła na wybranej powierzchni.

Ile lumenów na m2 potrzebujesz w różnych pomieszczeniach? Odpowiedź jest zaskakująca!

Brakuje jednoznacznych kryteriów, które powiedzą nomen omen jasno, ile lumenów na m2 to najlepsza wartość dla Twoich oczu. Każdy ma nieco inne preferencje, poza tym różne pomieszczenia zaprojektowane są w odmienny sposób. Dlatego stworzenie uniwersalnego systemu jest trudne. Wszystko zależy od dostępu do naturalnych źródeł światła, ilości czasu spędzanego w danym pokoju podczas jednego dnia oraz czynności, które tam wykonujesz.

Inaczej wygląda oświetlenie słonecznego pokoju dziennego od tego, co potrzebujesz do komfortowej pracy w biurze. W związku z tym ważniejsze od poziomu lumenów jest prawidłowe ustawienie lamp. Powinny one być dostosowane do miejsca, w którym je umieścisz.

Przykładowe wartości lumenów dla różnych pomieszczeń - sprawdź, co sugerują eksperci

Chociaż brakuje jednoznacznego wskaźnika, który podpowiada ile lumenów na m2 to najlepsza wartość, eksperci mają opracowanych kilka sugestii, które warto wziąć pod uwagę. Dla lepszego uporządkowania wszystkie liczby podajemy w luksach, czyli lumenach na jeden metr kwadratowy.

- praca przy komputerze 400-500 lx

- czytanie 400-500 lx

- praca biurowa 400-700 lx

- prace precyzyjne 800-1200 lx

Jeśli masz wątpliwości co do optymalnego dopasowania ilości lumenów na m2, zwróć się do ekspertów naszego sklepu. Mamy bogate doświadczenie w projektowaniu systemów oświetlenia do domu i biura. Chętnie pomożemy stworzyć Twoje idealne miejsce do życia lub pracy, gdzie wszystko jest jasne.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą, pełna współpraca przy realizacji zamówienia, dostawa w umówionym terminie. Na pewno kolejne poszukiwania oświetlenia będę zaczynał od tego sklepu.
2023-06-06
Wszystko zgodne z opisem, szybka dostawa.
pixel