Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać oświetlenie do lustra w łazience?

2017-07-21
Jak dobrać oświetlenie do lustra w łazience?

Zasadniczym celem montażu oświetlenia lustra w łazience jest fakt, że chcemy po prostu się w nim dobrze widzieć, każda kobieta chce mieć możliwość zrobienia przy nim perfekcyjnego makijażu, mężczyzna zaś dobrze ogolić swój zarost.

Dzięki odpowiednio dobranym lampom te dwie czynności mogą stać się o wiele łatwiejsze. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie oświetlenie dodatkowe, funkcyjne. Nigdy nie rezygnuj w łazience z oświetlenia centralnego, górnego.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności oceń wielkość lustra, bowiem w dużej mierze od niego będzie zależało jaki rodzaj oświetlenia wybierzesz, czy będzie to oświetlenie boczne, czy może jednak górne. Ważne aby oświetlało ono każdy zakątek Twojej twarzy, nie powodując powstawania dodatkowych cieni np. pod oczami.

Oświetlenie boczne, górne a może kilka opraw dookoła?

Oświetlenie boczne sprawdza się w przypadku luster, które mają ok 70 cm szerokości. Zamontuj 2 kinkiety, umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra na wysokości twarzy, czyli ok 160 cm od podłogi. Pamiętaj aby rozstaw między nimi nie był większy, aniżeli 75 cm, tylko wówczas zapewnisz sobie maksymalne doświetlenie całej twarzy.

Oprócz kinkietów, możesz postawić także na kilka opraw umieszczonych na górnej oraz bocznych krawędziach lustra, które będą emitowały słabsze światło. Jednakże w połączeniu będą doskonale doświetlały cała taflę lustra oraz twarz osoby przed nim stojącej. Ich odległość od siebie powinna wynosić ok 10 cm. Jest to najbardziej skuteczne oświetlenie, które nie bez powodu stosowane jest w lustrach do makijażu zamieszczonych w charakteryzatorniach.

Oświetlenie górne, umieszczone ponad taflą lustra jest niezastąpione w przypadku luster o bardzo dużej powierzchni. Możesz je także wybrać w lustrach mniejszych. Radzimy jednak, aby wybrane lampy bądź oprawy oświetlały lustro z góry łącznie na szerokości min. 60cm, będąc zamontowane na wysokości ok 2m od podłogi. W tym celu możesz wybrać np. długą listwę LED, świetlówkę bądź 3-4 oprawy, które zamontowane razem będą tworzyły pas światła o szerokości 60 cm.

Barwa światła, jego rozproszenie oraz współczynnik oddawania barw.

Najlepszym światłem do oświetlenia lustra jest to o chłodnej temperaturze barwowej dziennej, wynoszącej ok 5000-6500 K oraz wysokim wskaźniku oddawania barw Ra ok 90% (absolutne minimum to 80%). Światło o właśnie takich parametrach pozwoli dostrzec jak najwięcej detali podczas robienia makijażu bądź golenia, wiarygodnie odzwierciedlając naszą twarz.

Jeżeli chodzi o rozproszenie światła w pomieszczeniu, dobierz oświetlenie tak, aby było ono jak najbardziej rozproszone. Tutaj zdecydowanie polecamy oprawy oświetleniowe z mlecznymi kloszami lub przesłonami oraz jasnymi abażurami. Jest to ważne, ponieważ bardziej skupione światło jest mocniejsze, a co za tym idzie, bardziej gęste i tworzące więcej cieni na oświetlanych obiektach.

Czego unikać?

Przede wszystkim nie możesz do oświetlenia lustra zastosować lamp zamontowanych naprzeciwko niego, np. w postaci reflektorków zamontowanych na przeciwległej ścianie. Będą odbijały się w lustrze, oślepiały osobę przed nim stojącą oraz tworzyły niepożądane odblaski. Podczas wyboru zrezygnuj także z halogenów, ponieważ ich światło pomimo, iż jest bardzo mocne, jest światłem bardzo skupionym przez co twarz jest nierównomiernie oświetlona.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Szybko i profesjonalnie.
2023-03-16
Na czas i w pełni profesjonalnie
pixel