Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak najlepiej oświetlić biurko?

2017-06-28
Jak najlepiej oświetlić biurko?

W pierwszej kolejności oceń dostęp do światła dziennego w pomieszczeniu, w którym chcesz ustawić biurko. Powszechnie wiadomo, że najlepszym światłem do pracy są naturalne promienie słoneczne, dlatego jeżeli tylko masz taką możliwość, swoje biurko ustaw w pobliżu okna, najlepiej przodem do niego tak aby wpadające promienie nie odbijały się od ekranu komputera. Oczywiście nie zawsze jesteś w stanie korzystać z dobrodziejstw światła dziennego, wówczas z pomocą przychodzą odpowiednio dobrane lampy.

Jaka barwa najlepsza do pracy biurowej?

Dobieranie oświetlenia rozpocznij od wyboru żarówki. Najlepiej, jeżeli jej barwa będzie zbliżona do naturalnej. Wiadomo, że światło o barwie chłodnej wzmaga koncentrację oraz skupienie, zaś ciepłe jest bardziej zbliżone do dziennego. Optymalne rozwiązanie to połączenie tych dwóch kwestii i wybranie żarówki o barwie neutralnej oscylującej  w granicach 4000K. Takie światło wzmaga koncentrację jednocześnie nie męcząc oczu podczas długiej pracy przy biurku. Unikaj świetlówek, które najbardziej męczą wzrok. Polecamy żarówki LED, które są ekonomiczne ze względu na pobór mocy, produkują najwięcej światła oraz mają stosunkowo długą żywotność.

Jak umieścić oświetlenie?

Bardzo ważne, aby w miejscu pracy było zarówno oświetlenie górne, równomiernie rozświetlające przestrzeń pomieszczenia oraz dodatkowe oświetlenie kierunkowe, dedykowane już konkretnie do pracy przy komputerze. Optymalnie jest jeżeli strumień światła pada z góry, w odległości minimum 30 cm od ekranu komputera bądź blatu biurka, ale nie wyżej niż 50 cm. Najlepiej, jeżeli wybierzesz lampy montowane do ściany lub półki górnej, posiadające dodatkowo możliwość zmiany kierunku świecenia. Alternatywą są także lampy stojące. Ważne, aby miały odpowiednio długi kabel 1,5-3 m, wówczas można wygodnie nimi operować zmieniając ich położenie na biurku. Nie bez znaczenia jest również to, którą ręką posługuje się dana osoba. Zawsze ustawiaj źródło światła po stronie przeciwnej w stosunku do ręki, którą piszesz, unikniesz w ten sposób zasłaniania padającego światła.

Czy design ma znaczenie?

Oczywiście należy zwracać uwagę na wygląd lamp oraz komponowanie z otoczeniem, niemniej jednak pamiętaj, że oświetlenie do pracy musi być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. Najlepiej, jeżeli wybierzesz lampy z abażurami, które nie przepuszczają świtała. Dzięki temu wiązki światła nie są rozproszone, przez co oczy nie męczą się tak bardzo a światło nie odbija się od ekranu komputera.

Pamiętaj, wzrok masz tylko jeden, zadbaj o odpowiedni komfort pracy, dobierz oświetlenie  tak, aby obciążenie dla Twoich oczu było jak najmniejsze. Pozwoli Ci to przez lata cieszyć się dobrym widzeniem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-20
Dobra i szybka obsługa
2023-06-06
Wszystko zgodne z opisem, szybka dostawa.
pixel