Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oświetlenie wpływa na Twój nastrój i wzrok?

2017-12-19
Jak oświetlenie wpływa na Twój nastrój i wzrok?

Przy urządzaniu mieszkania zwracamy uwagę na wiele kwestii. Odpowiednie dopasowanie mebli do wnętrza, funkcjonalność oraz stworzenie przyjemnej, rodzinnej atmosfery. Często zapominamy o tym, jak duży wpływ na nastrój i nasze zdrowie może mieć właściwe oświetlenie.

Światło ciepłe czy zimne?

Podstawą w określaniu barwy światła jest tak zwana temperatura barwowa, w skrócie TC. Rodzaj światła zależy od ilości kelwinów:

- ciepłe — poniżej 3300 K,

- zimne — powyżej 5000 K,

- neutralne - 3300 - 5000 K.

Ciepłe światło zapewni nam nastrój relaksu i uspokojenia. Pomaga się rozluźnić i poprawia humor. Jeśli wybierzemy ten rodzaj oświetlenia, nasze mieszkanie będzie sprawiać wrażenie bardzo przytulnego. Zimne barwy mają zupełnie inne cechy. Pozwalają skupić się na pracy i mocniej do niej motywują. Gdy chcemy stworzyć atmosferę nowoczesności w naszym domu, dobrze będzie wybrać właśnie światło zimne.

Warto pamiętać także, by dobrać barwę światła do pomieszczenia. Przykładowo kuchnia będzie się świetnie prezentować przy oświetleniu ciepłym, zaś sypialnia chłodnym.

Dbaj o wzrok

Nie możemy całkowicie zrezygnować ze sztucznego oświetlenia. Dlatego musimy je odpowiednio rozplanować. Najlepsze będzie oczywiście światło górne. Dobrze jest też zainwestować w oświetlenie punktowe. Zapalenie dodatkowej lampki przy czytaniu, czy pracy pomoże nam zadbać o oczy. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z nadmiarem światła. Do oświetlenia średniej wielkości pomieszczenia wystarczy około 350 W. Zaleca się także całkowitą eliminację świetlówek w mieszkaniu. Często zastępuje się je oświetleniem LED. Należy jednak wybierać wysoką jakość diod. Gorsze LEDy mogą dawać efekt migotania, który źle wpływa na wzrok. Niekiedy doprowadza on do pojawiania się mroczków, zaburzeń koncentracji, a nawet silnych bólów głowy.

Odpowiednie oświetlenie wpłynie pozytywnienie nie tylko na wygląd mieszkania, ale także na nasze zdrowie. Zanim zaczniemy urządzać wnętrze dobrze jest przemyśleć te kwestie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-24
Ponownie fantastyczny kontakt i szybka realizacja zamówienia spoza oferty.
2023-03-16
Na czas i w pełni profesjonalnie
pixel