Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oświetlić ogród?

2017-04-24
Jak oświetlić ogród?

Miejsce odpoczynku, zabawy, relaksu, ścieżka do domu - to właśnie ogród. Oświetlenie tworzy jego atmosferę i pomaga po zmroku poruszać się po jego zakątkach. Na jakich strefach ogrodu się skupić i jak je oświetlić, by rozwiązanie było praktyczne? Pamiętając również o komforcie gości i domowników.

Wejście do wnętrz

Drzwi to wejście do serca, jakim jest dom, należy je odpowiednio oświetlić. Strumień światła powinien oświetlać osobę, która stoi przed wejściem.

Schody to również część wejścia – tworzą ścieżkę do domu. Wskazane jest zatem jej oświetlenie, by po zmroku nikt się nie potknął.;) Możemy zastosować lampki wbudowane w stopnie, aby uwypuklić poziom, jak również oświetlenie boczne, które sprawi, że schody będą wydawały się lżejsze.

Elewacja

Najlepiej wykorzystać oświetlenie punktowe spójne z resztą domu. Znaczenie ma również oświetlenie numeru domu, które powinno działać całą noc.

Podjazd i ścieżki do serca domu

Dróżki i podjazd można oświetlić słupkami, których światło pada od dołu. Im alejka jest dłuższa, tym słupki powinny być wyższe. Ważne szlaki, np. podjazd należy oświetlić bardziej intensywnie, a boczne drogi oszczędniej. Alejka prowadząca po łukach powinna być oświetlona od zewnątrz.

Energia światła

Rachunki za prąd nie powinny spędzać już snu z powiek, ponieważ oświetlenie LED pozwoli na ich obniżenie. Jest ono dostępne w ofercie ogrodowej również z automatycznym sterowaniem – czujnikiem ruchowo – zmierzchowym. Jest to użyteczne i oszczędne rozwiązanie. Promienie światła włączają się tylko wtedy, gdy ktoś jest w pobliżu.

Bujna roślinność

Krzewy, drzewa i kwiaty to część ogrodu, którą również warto podkreślić odpowiednim światłem. Oświetlenie może być ustawione od dołu, od góry lub pod odpowiednim kątem, gdy chcemy uwydatnić najbardziej okazałe rośliny. Posłuży to do stworzenia niepowtarzalnej, tajemniczej atmosfery oraz gry światła i cienia.

Trawnik najlepiej oświetlić lampami wpuszczonymi w ziemię, które nie będą przeszkadzały podczas koszenia. Sprawdzą się również wyższe lampki stojące.

Równowaga

W doborze ilości lamp należy zachować umiar. Ważny jest styl i nastrój, który tworzy kompozycja świetlna. Do zmian aranżacji posłużyć mogą słupki solarne, dzięki którym można tworzyć różne układy. Liczy się jakość oświetlenia, w którym drzemie niesamowity potencjał. To ono sprawi, że w swoim ogrodzie po zmroku każdy poczuje się wyjątkowo.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Szybko i profesjonalnie.
2023-06-07
Bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą, pełna współpraca przy realizacji zamówienia, dostawa w umówionym terminie. Na pewno kolejne poszukiwania oświetlenia będę zaczynał od tego sklepu.
pixel