Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podłączyć taśmę LED w domu – montaż i ustawienie

2023-01-24
Jak podłączyć taśmę LED w domu – montaż i ustawienie

Oświetlenie LED to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia. Montowane jako oświetlenie dodatkowe, zadaniowe, bądź dekoracyjne, wprowadzą do wnętrza niepowtarzalny, nowoczesny klimat. Co ciekawe, poza wielofunkcyjnością LED-ów, ich największym atutem jest prosta, nieskomplikowana instalacja. Oznacza to, że ze wskazówkami, zweryfikowanymi przez naszych specjalistów, oraz odpowiednim wyposażeniem, będziesz w stanie zamontować i ustawić LED-y, bez pomocy fachowca. W towarzystwie naszych specjalistów poznaj instrukcję i etapy podstawowego montażu oświetlenia LED. Sprawdź, jak zamontować taśmę LED.

Spis treści:

Różnorodność oświetlenia LED na rynku dla początkującego majsterkowicza może przypominać zderzenie się ze ścianą. Naszym zdaniem, jest więc zaprezentowanie poszczególnych modeli i związanych z nimi możliwości w możliwie najprostszy sposób.

Taśma LED – podstawowe informacje, czyli jak wybrać odpowiednią taśmę LED?

Choć wybór konkretnego produktu w pełni zależny jest od własnych preferencji, tak warto mieć na uwadze, że montaż poszczególnych modeli może przebiegać zgoła inaczej. Jedną z istotniejszych kryteriów podczas inwestycji taśmy LED jest jego moc oraz stopień szczelności określany mianem IP – im wyższy wskaźnik IP, ty wyższa odporność na wilgoć. Na potrzeby Klienta w asortymencie naszego sklepu dysponujemy modelami o mocy sięgającej nawet do 330 w (taśma LED Strip L64 Kanlux). Ten i inne modele znajdziesz w kategorii taśmy LED na StudioSwiatla.pl

Skoff taśma LED 9,6W

Jak podłączyć taśmę LED – niezbędne akcesoria

Jeśli poszukujesz dobrych, prostych w montażu rozwiązań, paski o mocy 12 V są obecnie jednym, z najchętniej kupowanych modeli. Tego rodzaju taśma, do właściwego zamontowania potrzebuje jedynie zewnętrznego zasilacza, którego przewód będzie dostosowany do mocy zasilania – odpowiednie egzemplarze znajdziesz w naszym sklepie. Decydując się na podłączenie taśmy LED RGB, ostatecznie musisz załączyć ją do sterownika z zasilaczem. Warunkuje on bowiem prawidłowe funkcjonowanie sprzętu i uzyskanie pożądanej barwy i natężenia światła. Co więcej, samodzielne podłączenie taśmy LED nie może obejść się bez profili, wkrętów, uchwytów do mocowania oraz lutownicy transformatorowej.

Jak zamontować taśmę LED na suficie bądź na ścianie – sposoby montażu

O tym, jak zamontować taśmę LED na suficie albo na ścianie, decyduje rodzaj zakupionej taśmy – niektóre modele są samoprzylepne, a przed ich montażem wystarczy odpowiednio przygotować powierzchnię montażową, a następnie przykleić taśmę. Ostateczną czynnością będzie podłączenie zasilacza LED – o tym w dalszej części artykułu. Dla tych, którzy zakupili tradycyjną taśmę LED, montaż jest możliwy za pomocą aluminiowych profili, które same w sobie mogą prezentować się znakomicie, dodatkowo pełniąc funkcje ochronne. Aby prawidłowo wykonać tę czynność, zastosuj się do poniższych wytycznych:

 • Taśmę LED umieść w profilu np. przy pomocy taśmy dwustronnej klejącej,
 • Podłącz taśmę LED do zasilacza,
 • Profile z taśmą LED przymocuj do powierzchni montażowej za pomocą uchwytów, wkrętów, bądź taśmy dwustronnej,
 • Etapem kończącym jest podłączenie instalacji do prądu.

Takie podłączenie taśmy LED idealnie sprawdzi się nad kuchennym blatem lub jako dodatkowe oświetlenie w łazience.

Philips Hue WACA taśma LED zewnętrzna 5m 37,5W

Jak poprawnie podłączyć taśmę LED do zasilacza?

Podłączenie taśmy LED do zasilacza nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga interwencji fachowca. Jednak połączenie taśmy LED z zasilaczem wymaga lutowania z użyciem cyny (materiału lutowniczego), dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Najważniejszym punktem podczas łączenia taśmy LED do zasilacza, jest zakup modelu odpowiadającemu lampy. Można m.in. wyróżnić:

 • Zasilacz wtyczkowy – wyposażony we wtyczkę łączoną bezpośrednio do gniazdka. Idealny do niezbyt dużej mocy instalacji oświetleniowych.
 • Zasilacz modułowy – jego przewody instalujemy poprzez ich przykręcenie, łącząc ledową zgodnie ze schematem: czerwony przewód do plusa, a czarny do minusa.
 • Zasilacz hermetyczny – to wersja transformatora, z którego wychodzą przewody. Przewody łączy się za pomocą złączek lub lutownicy – jest to idealny wybór w instalacjach narażonych na trudne warunki.

Nieprawidłowe połączenie nie grozi żadną awarią czy zniszczeniem taśmy lub zasilacza. Widocznym efektem będzie jedynie brak działania oświetlenia. Warto podkreślić, że mimo popularności rozwiązań LED oraz zastrzeżeń, często pada pytanie: jak podłączyć taśmę LED bez zasilacza? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, podkreślamy – w żadnym wypadku nie można instalować taśmy LED bez zasilacza. Grozi to uszkodzeniem diody i spaleniem taśmy!

LED RGB – jak podłączyć do sterownika?

Proces podłączenia taśmy nieco inaczej wygląda w przypadku łączenia taśmy LED RGB. Jej prawidłowe działanie warunkuje bowiem dodatkowe podłączenie do sterownika, który umożliwia manipulacje względem natężenia i barwy światła. Jak więc podłączyć taśmę LED RGB? Oto podstawowe wytyczne:

 1. Oczyść powierzchnię, na której będzie zamontowana taśma LED.
 2. Odłącz zasilacz od prądu.
 3. Podłącz przewody z kontrolera RGB do taśmy LED RGB, uwzględniając polaryzację.
 4. Podłącz zasilacz do kontrolera RGB.
 5. Przyklej taśmę LED RGB do powierzchni za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej.

Po odpowiednim zabezpieczeniu taśmy włącz zasilacz i za pomocą pilota sprawdź, czy taśma LED RGB działa prawidłowo.

Jak łączyć taśmy LED – szeregowo, czy równolegle. Czyli podstawowe sposoby łączeniowe

Łączenie taśm LED umożliwia stworzenie różnorodnych aranżacji świetlnych oraz swobodne poprowadzenie przedłużonej taśmy na niezależną długość.Wyróżniamy następujące metody łączenia:

 • Równoległy – taśmy LED nie są połączone ze sobą bezpośrednio, dlatego wymagają osobnego połączenia do zasilacza. Szczególnie wskazane na długich odcinkach w celu zapobiegnięcia spadku napięcia,
 • Szeregowy – jest to standardowe łączenie taśm LED – jedna za drugą za pomocą lutowania bądź łączek.

Choć proces ten nie jest skomplikowany, tak daje on wiele możliwości i warto rozważyć go szczególnie podczas montażu LED-ów np. wzdłuż ściany. Przed przystąpieniem do działania, wato jednak dokładnie rozplanować aranżację.

Problemy montażowe – cięcie i zaginanie taśm LED. Czy jest to bezpieczne?

Wbrew pozorom taśmy LED tworzone są w przemyślany sposób i umożliwiają różnorodne rozwiązania tj. łączenie taśmy LED pod kątem 90 stopni, zaginanie jej bądź cięcie. Na pasku znajdują się bowiem specjalne oznaczenia, które informują o bezpiecznym miejscu cięcia, pozostawiając pozostałą część możliwą do dalszego użytku. Zaginanie taśm ro kolejne rozwiązanie podczas montażu LED-ów np. w rogach ścian. Proces jest możliwy przy zastosowaniu lutownicy lub zastosowania złączki kątowej. Innym, lecz nieco droższym rozwiązaniem jest zakup elastycznych pasków LED. Jednak ze względów ekonomicznych, wybór najczęściej pada na własnoręczne przylutowanie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-24
Ponownie fantastyczny kontakt i szybka realizacja zamówienia spoza oferty.
2023-06-07
Bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą, pełna współpraca przy realizacji zamówienia, dostawa w umówionym terminie. Na pewno kolejne poszukiwania oświetlenia będę zaczynał od tego sklepu.
pixel