Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać lampę nad stół jadalny?

2017-07-06
Jak wybrać lampę nad stół jadalny?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że oświetlenie stołu jadalnego musi być użytecznefunkcjonalne, ale również estetyczne i współgrające z designem pomieszczenia, w którym jest on umieszczony. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są oczywiście lampy wiszące umieszczone centralnie nad stołem.

Właśnie one są zauważane jako pierwsze w obrębie jadalni czy kuchni, dlatego tak ważne jest, aby dobrze wyglądały i współgrały z przestrzenią wokół. Pamiętaj, że ważny jest zarówno kształt, ich wielkośćumiejscowienie jak również oprawa, która będzie wpływać na sposób padania światła i jego rozproszenie.

Wielkość oraz kształt ma znaczenie

Jednym w ważnych aspektów jest wielkość lampy i jej umiejscowienie. Tutaj dość istotnym wyznacznikiem będzie stół, który ma oświetlić. Nie może być ona względem niego zbyt duża oraz zbyt mała, dlatego warto oglądać modele w salonach, a nie na zdjęciach, które zaburzają odczucie wielkości prezentowanego modelu.

W niewielkiej kuchni z małym stołem, np. okrągłym, dobrze sprawdzi się jedna lampa wisząca, która doskonale oświetli cały blat. Jeżeli pomieszczenie jest małe, może ona jednocześnie sprawować funkcję oświetlenia centralnego. W przypadku większych stołów, zazwyczaj prostokątnych doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku lamp obok siebie, które możesz zamontować na różnej wysokości, przez co będą jeszcze bardziej widoczne.

Do stołów okrągłych dobieraj modele o bardziej owalnych kształtach, zaś do prostokątnych te o bardziej zarysowanych kantach. Jeżeli lubisz niestandardowe rozwiązania możesz pokusić się o połączenie ze sobą lamp o różnych wielkościach, bądź różnym kształcie.

Gdzie najlepiej zamontować lampę?

Ważne jest, aby lampa w jadalni równomiernie oświetlała cały blat stołu, w związku z tym umieść ją centralnie względem niego. W przypadku stołów, które się rozkładają bądź zmieniają swoje położenie podczas ucztowania, dobrze sprawdzają się modele, w których masz możliwość operowania kątem padania światła. W tym przypadku także zdecydowanie lepiej, jeżeli masz zamontowanych kilka lamp obok siebie.

<p ">Pamiętaj, że w przypadku lampy wiszącej ogromne znaczenie ma wysokość, na jakiej ją zamontujesz. Zbyt wysoko umieszczona nie doświetli dostatecznie blatu, zaś ta umiejscowiona zbyt nisko może oślepiać osoby siedzące bądź przeszkadzać np. podczas wstawania. Optymalna odległość dla mniejszych lamp to 50-60 cm od blatu stołu, zaś dla tych z obszerniejszym kloszem, tzw. wariantów XXL ok. 75-90 cm. Praktyczne są rozwiązania, w przypadku których możesz regulować wysokość.

Jak dobrać klosz i żarówkę?

Oświetlenie stołu jadalnego musi dobrze oświetlać cały blat, budować odpowiednio nastrój a przy tym nie oślepiać gości przy nim siedzących. Barwa światła powinna być neutralna bądź bardziej ciepła, a światło mocne i nieco rozproszone, co dodatkowo uwydatni piękną zastawę oraz potrawy podawane podczas posiłków. Aby osiągnąć taki efekt, wybieraj lampy z kloszami zamkniętymi od góry, skierowanymi do dołu lub transparentne szklane oprawy, wyposażone w mleczne żarówki emitujące delikatne światło. Ciekawy efekt uzyskasz także poprze zamontowanie kulistych abażurów o ciekawej prezencji, skutecznie tłumiących światło.

Do lamp w jadalni możesz zastosować dowolne źródło światła, mogą to być zarówno świetlówki kompaktowe, jak również źródła LED oraz halogeny, z tym, że te ostatnie emitują sporo ciepła, przez co nie są polecane do lamp wiszących dość nisko. Rozważ możliwość zamontowania ściemniacza, wówczas będziesz mógł kontrolować natężenie światła w zależności od nastroju jaki chcesz zbudować.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-20
Dobra i szybka obsługa
2023-03-16
Na czas i w pełni profesjonalnie
pixel