Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać lampy garażowe?

2017-05-28
Jak wybrać lampy garażowe?

Garaż jest miejscem, które służy do bezpiecznego przechowywania samochodu, ale nie tylko – jest również męskim królestwem, w którym można majsterkować i realizować swoje pasje. W tym pomieszczeniu również ważne jest odpowiednie zaplanowanie i dobór oświetlenia. Zazwyczaj liczba okien w garażu jest ograniczona bądź brak ich w ogóle. Jak sprawić, aby wygodnie z niego korzystać?

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności musisz zastanowić się, jakie jest przeznaczenie Twojego garażu. Czy z założenia będzie tylko miejscem służącym do parkowania samochodu? Czy może jego przeznaczenie jest bardziej zaawansowane?

Po drugie, oceń dostęp światła dziennego do pomieszczenia. Zazwyczaj w garażu nie ma okien, zdarza się, że bramy garażowe mają wmontowane małe okienka na górze bądź na ścianach montowane są luksfery, jednak dostęp światła dziennego wówczas i tak nie zawsze nas satysfakcjonuje. Konieczne jest zamontowanie dodatkowych lamp oświetlających.

Garaż - miejsce bezpiecznego przechowywania samochodu

Jeżeli Twój garaż służy jedynie do parkowania sprawa z wyborem lampy jest bardzo prosta. Wystarczy, że zamontujesz jedną lampę główną w pomieszczeniu, która oświetli jego wnętrze. Najlepiej sprawdzi się taka z czujką ruchu. Nie będziesz musiał szukać w ciemnościach włącznika oraz zminimalizujesz ryzyko potknięcia się w ciemności o inne rzeczy pozostawione bezmyślnie w różnych miejscach.

Garaż – królestwo majsterkowicza

Amatorzy majsterkowania muszą wykazać się już większą kreatywnością podczas zakupu i montażu lamp. Oprócz światła głównego, koniecznie musisz zaplanować dodatkowe źródła światła punktowego, np. w postaci świetlówek.

Pamiętaj o dobrym oświetleniu blatu roboczego do majsterkowania oraz miejsca, gdzie przechowywane są różnego rodzaju narzędzia i akcesoria potrzebne majsterkowiczowi, np. śruby, nakrętki, gwoździe, klucze, młotki itp. Możesz wykorzystać do tego lampy jarzeniowe, które bardzo dobrze rozpraszają światło, i dużo lepiej oddają naturalną barwę światła. Kolejnym rozwiązaniem jest instalacja świetlówek liniowych po obwodzie pomieszczenia.

Jeżeli posiadasz w swoim garażu kanał do napraw, proponujemy Ci zamontowanie oświetlenia przenośnego w postaci przenośnych lamp halogenowych. Masz wtedy możliwość regulowania kąta naświetlenia oraz dowolnego przemieszczania w zależności od miejsce, które chcesz doświetlić. Może być przydatne zarówno podczas majsterkowania w kanale, pod maską samochodu jak również przy blatach roboczych, gdy potrzebujesz dodatkowo doświetlić swoje miejsce pracy.

Ważne, aby każde dodatkowe źródło światła posiadało swój odrębny obwód i włącznik, wówczas możesz dowolnie decydować o tym, które z nich chcesz włączyć, co ograniczy zużycie energii elektrycznej. Właśnie z tego powodu coraz bardziej popularne są oprawy zbudowane w technologii LED, charakteryzujące się mniejszym zużyciem energii.

Bezpieczeństwo

Garaż jest miejscem, które zazwyczaj nie jest dodatkowo ogrzewane, bądź ogrzewane w minimalnym stopniu. Temperatury w nim panujące są niższe, nierzadko pojawia się również wilgoć i kurz. Przy wyborze lamp zwróć uwagę na klasę szczelności IPxx. Pierwsza cyfra obrazuje stropień ochrony przed ciałami stałymi, a druga przed wnikaniem wody. Zazwyczaj wystarczy, gdy oprawa ma klasę IP65. Ważne, aby oprawa lampy była wytrzymała także z punktu widzenia ryzyka jej przypadkowego uszkodzenia, potrącenia czy zbicia, o co nie trudno w takim pomieszczeniu. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-20
Dobra i szybka obsługa
2023-07-11
Wszystko super i sprawnie. Dziękuję
pixel