Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

2017-05-15
Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Łazienka, pomieszczenie z pozoru niewymagające pod względem wyboru oświetlenia. Nic bardziej mylnego. Zwróć uwagę, że jest to miejsce, w którym rozpoczynamy i kończymy nasz dzień. Jest to miejsce relaksu po ciężkim dniu np. w postaci ciepłej, aromatycznej kąpieli. W końcu miejsce, gdzie dbamy nie tylko o naszą higienę osobistą, ale także o urodę przygotowując makijaż bądź goląc zarost.

Dzięki odpowiedniemu doborowi oświetlenia możemy sprawić, że te czynności będą nie tylko łatwiejsze, ale również sprawią nam więcej przyjemności. Musimy wziąć tylko pod uwagę trzy najważniejsze kwestie. Pierwszą jest dobór odpowiedniego rodzaju oświetlenia, drugą jego barwa, zaś kolejną bezpieczeństwo wybranych produktów. I tutaj nie bez znaczenia będzie wielkość łazienki, miejsce zamontowania oświetlenia oraz dostęp do światła dziennego.

Dobór rodzaju oświetlenia

W łazience można wykorzystać wiele różnych rodzajów oświetlenia, w zależności od tego, co planujesz doświetlić. Możesz wybierać zarówno pomiędzy lampami punktowymi LED-owymi, lampami sufitowymi, kinkietami jak również oprawami wpuszczanymi.

Jeżeli planujesz nadać swojej łazience wyjątkowy klimat i zrobić z niej coś w rodzaju pokoju kąpielowego, polecamy skorzystać z zamontowania oświetlenia ze ściemniaczem nad wanną oraz pomyśleć o świetle kolorowym bądź światłach czysto ozdobnych, zazwyczaj w formie taśmy LED np. do zamontowania w listwach przypodłogowych, pod półkami, w podstawie wanny.

Szczególną uwagę musisz zwrócić na oświetlenie lustra. W większości przypadków to właśnie lustro oraz umywalka tworzą centralny punkt naszej łazienki. Zapewne właśnie przed nim spędzamy najwięcej czasu. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia symetrycznego w postaci dwóch lamp wiszących bądź kinkietów z zamkniętymi kloszami, umieszczonych po dwóch stronach lustra na wysokości naszego wzroku. Najczęściej montuje się je na wysokości 160-170 cm od podłogi. Tak padające światło sprawi, że twarz będzie najlepiej doświetlona i wszystko będzie widoczne.

Jeżeli nie masz możliwości umieszczenie dwóch lamp symetrycznie, możesz również zastosować oświetlenie zamontowane nad lustrem. Ważne, aby było ono umieszczone jak najbliżej lustra na ścianie, a nie na suficie. Niestety nie nadają się do tego halogeny, ponieważ dają one równomierne i łagodne światło, które w połączeniu z odbiciem w lustrze może spowodować efekt powstawania cienia.

Barwa światła

Przystępując do doboru barwy światła pamiętaj, że wszystko zależy od tego, w jakiej tonacji wykończona jest nasza łazienka, jaki kolor oraz styl w niej dominuje. Zazwyczaj najlepszą barwą światła do łazienek są barwy chłodne. Dzięki nim mamy lepsze widzenie detali oraz kontrastu, co jest niezwykle ważne zwłaszcza przy robieniu porannego makijażu lub goleniu.

Jeżeli twoja łazienka jest zrobiona w bieli, charakteryzuje ją nowoczesny styl wykończenia, wówczas polecamy Ci wybór barwy chłodnej dziennej z przedziału 5000-6500K lub chłodno białej o parametrach 4000-5000K.

Do łazienek wykończonych w cieplejszych tonacjach, tych bardziej tradycyjnych polecamy dobór światła w kolorach bardziej łagodnych, rozproszonych, ciepłych. Tutaj najlepsze będzie oświetlenie o parametrach 2700-3500K. Oczywiście dobrze sprawdzają się również kompromisy. Barwa światła na poziomie 3500-4000K sprawi, że Twoja łazienka będzie dobrze wyglądać i pozwoli na dobre widzenie detali.

Bezpieczeństwo

Łazienka jest miejscem o znacznym poziomie wilgoci oraz parowania wody. Planując rozmieszczenie lamp, a następnie wybierając już konkretne modele, musisz pamiętać o względach bezpieczeństwa. Tutaj największe znaczenia ma klasa ochrony oprawy. Najlepiej, jeżeli będzie ona oznaczona symbolem IP44 lub wyższym, co wskazuje na dużą odporność urządzenia na kontakt z wodą. Zwróć także uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów, ponieważ ich trwałość może być też pewnego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa użytkowania.

Dlaczego warto?

Pamiętaj, że szczegół w postaci doboru oświetlenia łazienki może okazać się bardzo ważnym elementem podczas aranżacji całego wnętrza. Dzięki dobrze dobranym lampom umiejscowionym w odpowiednich miejscach możesz zaakcentować styl swojej łazienki, podkreślić kolorystykę i fakturę płytek, jak również nadać temu miejscu swój jedyny, niepowtarzalny klimat.

Zainwestuj swój czas i stwórz wymarzony pokój kąpielowy, w którym wszelkie trudy dnia codziennego będą znikać jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Szybko i profesjonalnie.
2023-06-06
Wszystko zgodne z opisem, szybka dostawa.
pixel