Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką żarówkę LED wybrać?

2017-06-12
Jaką żarówkę LED wybrać?

Co ma znaczenie przy wyborze żarówki LED?

Podczas wyboru żarówki tradycyjnej zazwyczaj interesowała nas jedynie liczba Watt (W), która obrazowała z jaką intensywnością dana żarówka będzie oświetlać pomieszczenie. W przypadku technologii LED sprawa jest już bardziej skomplikowana, bowiem pobór mocy już nie jest jednoznaczny z jasnością świecenia. Zatem jak porównać żarówkę LED do tradycyjnych żarówek, które tak bardzo zagłębiły się w naszej świadomości?

Strumień świetlny (lm)

O tym, czy wybrana przez nas żarówka bądź oprawa będzie świecić mocno lub nie, w głównej mierze decyduje strumień świetlny. Im jest on wyższy, tym więcej światła emituje. Tradycyjne żarówki emitowały strumień świetlny na poziomie do 6 do 16 lm na każdy Watt, dlatego też można założyć, że szukając żarówki LED zbliżonej do tej o mocy 40W potrzebujemy żarówki LED o luminacji 240 -400 lm, 60W odpowiada 360-600 lm, 75W to 750-1200 lm, zaś 1000-1600 lm odpowiada żarówce 100W. Pojedynczo duży obszar (np. hol) mogą zadowalająco oświetlić już nawet żarówki LED o luminacji powyżej 500lm.

Efektywność świetlna (lm/W)

Efektywność świetlna jest połączeniem zarówno strumieni świetlnych (lm) oraz mocy (W). Informuje
o wydajności i oszczędności wybranego źródła światła LED. Im ten współczynnik jest wyższy, tym efektywność wybranej żarówki jest lepsza. Jeżeli myślisz o oszczędności, dokonując wyboru pomiędzy dwoma żarówkami LED wybieraj tę, która posiada mniejszy pobór mocy przy takim samym strumieniu świetlnym.

Współczynnik oddawania barw CRI (Ra)

Współczynnik oddawania barw będzie informował Cię o tym, jak wiernie będą oddawane barwy przedmiotów w świetle sztucznym. Światło dzienne (słoneczne) określa się współczynnikiem Ra=100, do którego się porównuje wszystkie inne rodzaje światła sztucznego. Najpopularniejsze żarówki LED charakteryzuje zazwyczaj Ra>70%.

Jeżeli planujesz zamontować oświetlenie LED w pomieszczeniu, gdzie często przebywasz, wybierz takie lampy, które posiadają Ra min 80. CRI o niskim parametrze wpływa na nienaturalny wygląd oświetlanych przedmiotów oraz gorsze samopoczucie.

Barwa światła CCT (K)

Ten parametr informuje o temperaturze barwowej emitowanego światła, podawany jest w Kelwinach. Zasadniczo wyróżnia się 3 temperatury barwowe tj. ciepłą, neutralną i zimną. W pomieszczeniach bądź wyodrębnionych miejscach służących do pracy, czytania, majsterkowania zdecydowanie lepiej sprawdzają się barwy chłodne. Barwy ciepłe sprzyjają z kolei odpoczynkowi i relaksowi, wyciszeniu. Jeżeli nie wiesz, na jaką barwę postawić, wybierz neutralną. Tradycyjne żarówki świeciły barwa zbliżoną do ciepłej.

Kąt świecenia żarówek LED

Żarówki tradycyjne oświetlały przestrzeń dookoła równomiernie, z kolei żarówki LED emitują światło bardziej kierunkowe.  W przypadku wyboru oświetlenia sufitowego, polecane są LEDy o małym kącie świecenia, na poziomie 30o-40o. Wszelkie wnęki oraz półki najlepiej oświetlą lampy z kątem padania światła 60o zaś klasyczne żarówki najlepiej zastąpić żarówką LED o kącie 120o.

Zaufane Opinie IdoSell
4.43 / 5.00 178 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-11
Wszystko super i sprawnie. Dziękuję
2023-06-07
Bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą, pełna współpraca przy realizacji zamówienia, dostawa w umówionym terminie. Na pewno kolejne poszukiwania oświetlenia będę zaczynał od tego sklepu.
pixel