Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką żarówkę wybrać?

2017-06-07
Jaką żarówkę wybrać?

Kilka lat temu wybór żarówek ograniczał się z reguły jedynie do ich mocy, ponieważ na rynku były dostępne głównie żarówki tradycyjne. Obecnie do wyboru mamy dodatkowo żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe czy też źródła LED. Jak zatem wybrać odpowiednią żarówkę? Na co zwrócić uwagę?

Żarówka tradycyjna

Ten typ źródła składa się z lampy żarowej, która emisję światła zawdzięcza rozżarzonemu i nagrzanemu do bardzo wysokiej temperatury wolframowemu żarnikowi. Dyrektywy UE stopniowo doprowadziły do wycofania z rynku żarówek tradycyjnych, z uwagi na ich energochłonność i emisję CO2 do atmosfery.

Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, równomierny strumień światła oraz dobre odwzorowanie kolorów. Niestety zużywają dużo energii oraz mają krótką żywotność.

Żarówka halogenowa (punktowa)

Jeszcze całkiem niedawno jedno z najpopularniejszych źródeł światła. Halogeny posiadają także żarnik wolframowy, który umieszczony jest w przestrzeni wypełnionej gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu.

Zachodząca w nich reakcja powoduje, że świecą dużo jaśniej od tradycyjnej żarówki, zużywając przy tym 20-45% mniej energii i działając 2-3 razy dłużej. Zaletą żarówki halogenowej jest równomierne światło, które nie słabnie wraz z upływem czasu. Ten typ do działania potrzebuje niskiego napięcia.

Żarówka energooszczędna – świetlówka

Świetlówki zazwyczaj mają kształt spirali bądź litery U. Są pokryte luminoforem, który emituje światło będące efektem wyładowań w mieszaninie par rtęci i argonu. Niektóre są podobne do tradycyjnych żarówek, ponieważ są zamknięte w szklanej bańce.

Ich zaletą jest energooszczędność przy zachowaniu tej samej emisji światła, czerpią do 65%-80% mniej prądu od żarówki tradycyjnej zaś ich żywotność to nawet 16 tys. godzin. Wraz z upływem czasu ilość emitowanego przez nie światła spada.

Żarówka LED

Jej działanie opiera się na podświetlaniu diody elektroluminescencyjnej. Jest to najbardziej trwały rodzaj oświetlenia (nawet do 50 tys. godzin), w dodatku bardzo energooszczędny. Żarówki LED emitują światło punktowe lub częściowo rozproszone, są odporne na wstrząsy oraz częste włączanie
i wyłącznie, przy czym ich cena jest stosunkowo wysoka w porównaniu do pozostałych rodzajów żarówek.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę czytając etykiety?

Przede wszystkim zwróć uwagę na gwint, ponieważ od niego zależy czy żarówka będzie pasowała do oprawy. Zazwyczaj do użytku domowego masz do wyboru:

 • E14 - mały gwint, stosowany w domu, najczęściej przy żarówkach kulkowych i świecowych;
 • E17, E26 – z reguły taki gwint mają niewielkie żarówki o napięciu 110V;
 • E27 – najpopularniejszy gwint, pasujący do większości lamp;
 • E40 – żarówki o większym trzonku, z reguły dla żarówek o dużej mocy;
 • Po drugie wybierz moc żarówki, od niej zależy efektywność świetlna. W pomieszczeniu od 1-8 m2 wystarczy żarówka o mocy 25-40W, przy 8-18m2 wystarczą lampki 60 W i 75 W zaś powyżej 18m2 już 100 W.

  Jeżeli chcesz poznać moc żarówek halogenowych podziel ją przez 1,3 zaś przy świetlówkach przez 4,5. W przypadku lamp LED należy podzielić ich moc, przez 6, aby porównać ją z żarówką tradycyjną. W celu porównania, możesz także przeliczyć strumień świetlny oznaczany jako luminacja. Tradycyjne żarówki dawały 6-16 lumenów (lm)/W.

  Wybierając żarówkę zwróć także uwagę na podane napięcie na opakowaniu. W standardowym gniazdku wynosi ono 230V, zaś lampy halogenowe i LED to żarówki niskonapięciowe, które potrzebują odpowiedniego transformatora.

  Kolejnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę jest wskaźnik odwzorowania kolorów (CRI), który przy żarówkach tradycyjnych i halogenach ma wartość maksymalną 100. Nie bez znaczenia jest także temperatura barwowa. Zwróć uwagę na oznaczenia żarówki, które oznaczają kolejno:

 • 5000K-6500K - barwa dzienna,
 • 3800K-4300K - barwa chłodna biała,
 • 3000-3500K - barwa biała,
 • 2700K-2900K barwa ciepła biała.
 • Zaufane Opinie IdoSell
  4.43 / 5.00 178 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2023-03-18
  Kinkiet zgodny z opisem. Prezentuje się bardzo ładnie.
  2023-03-06
  Wszystko ok, polecam
  pixel