Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie akwariowe. Sprawdź, jakie oświetlenie wybrać do swojego akwarium!

2021-05-31
Oświetlenie akwariowe. Sprawdź, jakie oświetlenie wybrać do swojego akwarium!

Oświetlenie akwarium pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale ma też ogromny wpływ na wzrost fauny i flory. Światło jest niezbędne roślinom w procesie fotosyntezy, która zmniejsza ilość dwutlenku węgla w wodzie. Dla ryb i zwierząt wodnych z kolei jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Natężenie naturalnego światła dziennego jest często ograniczone, dlatego powinieneś zadbać o dodatkowe lampy. Jakie oświetlenie do akwarium wybrać, aby zapewnić optymalne warunki rozwoju dla roślin i ryb?

Jakie kryteria powinno spełniać oświetlenie do akwarium?

Wybierając oświetlenie do akwarium, zwróć uwagę na pojemność zbiornika. Im większy, tym mocniejszych lamp będziesz potrzebował. Zastanawiając się, jakiego oświetlenia użyć do akwarium 30L, a jakie do 240L, dokładnie sprawdź, jaką ilość wat posiada wybrana lampa. Przyjmij, że na 1 litr wody powinno przypadać 0,7-1 W mocy. Wpływ na rodzaj oświetlenia ma też wysokość akwarium. Rośliny znajdujące się na dnie podłoża powinny mieć dostęp do odpowiedniej ilości światła. Kupując lampy do akwarium, weź też pod uwagę, jakie rodzaje roślin i ryb posiadasz. Niektóre gatunki wymagają mniejszego lub większego natężenia światła. Dlatego dobrze jest znać ich preferencje, aby nie zaburzyć ich prawidłowego rozwoju. Wybierając rodzaj lamp do akwarium, zwróć też uwagę na miejsce ich mocowania. 

Lampa LED czy świetlówka – jakie oświetlenie wybrać do akwarium? 

Do oświetlenia akwarium możesz wybrać tradycyjne świetlówki lub też wykorzystać bardziej nowoczesne oświetlenie diodami LED. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Dają doskonałe efekty wizualne i spełniają swoją najważniejszą funkcję, jaką jest zapewnienie odpowiednich warunków dla fauny i flory. Jednak w kwestii, jakie oświetlenie wybrać do akwarium morskiego, powinieneś też wziąć pod uwagę czynniki ekonomiczne. Zbiornik będzie przecież oświetlany cały czas. Lampy LED są zdecydowanie bardziej energooszczędne. Zużywają mniej prądu, co skutkuje znaczną oszczędnością pieniędzy. 

Rodzaje oświetlenia LED do akwarium

Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia jest świetlówka LED, która zastąpiła tę tradycyjną. Doskonale sprawdza się w każdym akwarium. Charakteryzuje się wytrzymałością i jest pozbawiona nieprzyjemnego dla oka efektu migotania. Jeżeli wolisz bardziej innowacyjne rozwiązania, wypróbuj moduły LED. Zastanawiając się, jakie oświetlenie do akwarium będzie idealne, ten rodzaj daje zdecydowanie większą możliwość wyboru. Moduły LED są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach oraz barwach emitowanego światła, które możesz dowolnie zmieniać. Pozwoli to stworzyć piękne iluminacje.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Szybko i profesjonalnie.
2023-03-18
Kinkiet zgodny z opisem. Prezentuje się bardzo ładnie.
pixel