Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie biura- na co zwrócić uwagę?

2018-10-16
Oświetlenie biura- na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie biurowe odgrywa olbrzymią rolę w komforcie pracy. Błędem, który jest najczęściej popełniany przy oświetlaniu biura, jest sposób rozmieszczenia światła oraz nieprawidłowe natężenie światła. Nie zdajemy sobie sprawy, jak negatywne to może mieć dla nas skutki. Większość ludzi spędza w pracy minimum 8 godzin, jednak bywają i tacy, którzy spędzają w niej dużo więcej czasu. Nieprawidłowo oświetlone stanowisko powoduje, że czujemy się zmęczeni, wywołuje to u nas bóle głowy czy oczu. Zdecydowanie zmniejsza to naszą wydajność. Dlatego tak ważne, żebyśmy zaczęli zwracać większą uwagę na swój komfort pracy.

1.  Rozproszone światło

 Ważne, aby nie doprowadzić do tak zwanego efektu olśnienia. Dzięki zastosowaniu rozproszonego światła, możemy uniknąć wyżej wymienionego efektu. Każde stanowisko jest inne. Niektórzy pracownicy wymagają oświetlenia z większym natężeniem światła, wówczas ważne jest dobranie odpowiedniego światła głównego, ale również stanowiskowego. Sklepy oferują szeroką ofertę lamp biurkowych, dlatego warto to wcześniej przemyśleć. 

2. Oszczędność

 Ze względów finansowych warto zainwestować  w nowoczesne metody oświetlenia, co za tym idzie energooszczędne. Pozwoli nam to na wygenerowanie oszczędności, ale również znacząco poprawi jakoś pracy pracowników. Jednym ze sposobów jest kupno energooszczędnych źródeł światła renomowanych firm np. Philips Lighting.

3. Komfort

 Odpowiednie światło sprawia, że czujemy się lepiej. Dzięki temu jesteśmy bardziej wydajnymi pracownikami. Przy tworzeniu miejsca pracy, o ile to możliwe, warto pomyśleć o miejscu naturalnie nasłonecznionym. Pomoże to odpocząć naszym oczom w dzień i sprawi, że poczujemy się bardziej zrelaksowani. 

4. Przepisy prawne

Normy oświetlenia, którymi powinniśmy się kierować możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki społecznej w w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny w pracy.  Dodatkowo wszystkie przepisy reguluje dokument PN-EN 12464-1:2003. Znajdziemy w nim wszelkie informacje na temat wymagań oświetlenia miejsc pracy wewnątrz budynków. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-21
Szybko i profesjonalnie.
2023-03-16
Na czas i w pełni profesjonalnie
pixel