Oświetlenie małej kuchni – co warto wybrać do oświetlenia?
Urządzenie małej kuchni to zmora niejednego mieszkańca bloku. Planując remont, warto wziąć pod uwagę, jak dużą rolę odgrywa oświetlenie. Wybierając lampy do małej kuchni, należy kierować się nie tylko designem, ale także tym, by dawały odpowiednią ilość światła. Dobrze dobrane oświetlenie optycznie powiększy i otworzy przestrzeń
Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia do małej kuchni? Czego unikać, by nie przytłoczyć małego pomieszczenia? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym twoja kuchnia zyska nowy blask.
Lampy do małej kuchni – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Na rynku dostępne jest mnóstwo modeli oświetlenia do kuchni i jadalni: lampy wiszące, kinkiety, plafony, oczka sufitowe i wiele więcej. Na co zwrócić uwagę, by dokonać mądrego wyboru w gorączce zakupów związanych z remontem? Przede wszystkim na układ swojej kuchni.
Trzeba pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej definicji małej kuchni. Niektóre są wąskie i długie, inne mają układ kwadratu. Niekiedy w kuchni znajduje się okno, które zapewnia dostęp do światła dziennego lub jest ona otwarta na jasny salon. Wtedy nie zawsze potrzebne jest oświetlenie dodatkowe. Zdecydowanie większy problem sprawia natomiast urządzenie ciemnego pomieszczenia. W tym przypadku, oprócz oświetlenia podstawowego, konieczny będzie montaż dodatkowych źródeł światła.
Ważne jest, aby światło docierało do wszystkich zakamarków. Jeżeli stoisz przed koniecznością wyboru lampy do małej kuchni, zrezygnuj z tych stojących. Uniwersalnym i najlepszym wyborem będzie małe i dyskretne oświetlenie sufitowe, np. plafony, czy oczka stropowe. Wybór jednego z tych wariantów zagwarantuje, że całe pomieszczenie zostanie równomiernie rozświetlone.
Co to jest plafon i czy sprawdzi się w małej kuchni?
Słowo “plafon” ma swoją genezę w historii sztuki. Od starożytności nazywano tak formę dekoracji znajdującej się pod sufitem. Taka kompozycja pełniła funkcję estetyczną i zajmowała centralną część sklepienia, ciesząc oczy odwiedzających. Plafony były ozdobą pałaców, willi i budynków kultu religijnego.
Prawdopodobnie ze względu na ulokowanie pod sufitem, plafonem zaczęto nazywać płaskie lampy, które montuje się bezpośrednio do stropu. Współczesne plafony nie są już tak ozdobne, jak te znane z renesansu czy baroku, choć nadal mogą być efektowną dekoracją.
Czy plafony do małej kuchni to dobry wybór? Projektanci wnętrz nie mają w tej kwestii wątpliwości. Ten typ oświetlenia sprawdza się w małych, ciasnych i wąskich pomieszczeniach. Plafony będą też skutecznym źródłem sztucznego światła, jeśli w kuchni nie ma okna. Wcale nie musisz inwestować w wiszące żyrandole z kloszami, które mogłyby dodatkowo optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Wręcz przeciwnie – wybierając odpowiedni plafon, zapewnisz główne źródło światła, które rozpraszając się, wizualnie powiększy twoją kuchnię.
Aldex plafon (reflektorki) Aspo 4xGU10 czarny 985PL_L1
Czy kinkiety do małej kuchni to przeżytek?
Jeżeli kinkiety kojarzą ci się z przeżytkiem PRL-u, to warto zapoznać się z najnowszymi trendami. Współczesne, nowoczesne kinkiety w stylu industrialnym są minimalistyczne i mają ruchome reflektory, dzięki czemu nakierujesz źródło światła w wybrane miejsce. Świetnie sprawdzą się one w roli dodatkowego oświetlenia do małej kuchni.
Jeżeli masz już bazę oświetleniową, możesz zamontować kinkiety nad blatem roboczym. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli lubisz gotować wieczorami. Jasne światło skierowane bezpośrednio na blat z pewnością zapewni komfort pracy. Dobre oświetlenie kuchni ma się przyczynić do tego, by gotowanie było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Trzeba jednak pamiętać, że żarówka nie powinna być zbyt mocna. Powierzchnia blatu – zwłszcza jeśli jest jasny i błyszczący – będzie odbijać światło, co skutkuje szybszym zmęczeniem wzroku. Najlepszym wyborem będzie żarówka dająca neutralny lub ciepły poblask, gdyż stworzymy tym samym iluzję światła dziennego
Aldex kinkiet (prawy) Trevo 2 2xGU10 czarno/mosiężny 1083D40_2
Co zyskasz, inwestując w kinkiety LED?
Alternatywą dla zwykłych kinkietów do małej kuchni są te ledowe. LED to skrót od Light Emitting Diode, co w polskim tłumaczeniu oznacza po prostu diodę elektroluminescencyjną. Oświetlenie ledowe ma wiele zalet, dlatego warto przemyśleć jego zakup. Oto największe z nich:
- Energooszczędność – oświetlenie ledowe pobiera o wiele mniej prądu niż klasyczne żarówki, czy halogeny. Jest przy tym niezwykle skuteczne, gdyż praktycznie od razu po wciśnięciu włącznika generuje jasne światło. Nie trzeba czekać, aż żarówka się nagrzeje.
- Wydajność i trwałość – LEDy mają niemal dziesięciokrotnie dłuższą żywotność, niż zwykła żarówka. Przy normalnym, racjonalnym użytkowaniu jedna lampa ledowa wystarczy na około 5-7 lat. Oznacza to, że inwestycja w ledowy kinkiet do małej kuchni szybko się zwróci.
- Ograniczenie emisji ciepła – diody LED praktycznie się nie nagrzewają. To świetny wybór do każdej kuchni, nie tylko tej małej. Emitują niewiele ciepła, dzięki czemu powieszone nad blatem nie będą wpływały na jakość żywności, która na nim leży.
- Ekologia – diody LED są produkowane bez użycia niebezpiecznych dla środowiska substancji, np. rtęci. Mimo iż mają bardzo długi czas eksploatacji, trzeba pamiętać, że w końcu się zużyją. Wtedy wystarczy zanieść je do punktu zbierającego elektrośmieci. Materiał, z jakiego powstają diody, nadaje się do recyklingu.
To główne atuty oświetlenia ledowego. Prawdopodobnie dlatego tak wiele osób decyduje się na jego wybór. Warto nadmienić, że na rynku dostępne są także ledowe plafony w różnym stylu. Nie powinno więc być problemu z dopasowaniem ich do charakteru wnętrza. Znajdź coś dla siebie i ciesz się urokiem swojej małej, przytulnej kuchni.