Oświetlenie salonu? Najczęstsze błędy

Zbyt mocne żarówki
Ze względu na fakt, że w salonie przebywamy po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie, musimy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób oświetlenie wpływa na nasze zdrowie. Jaskrawe światło negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu, a wzrok szybko się męczy. Ponadto, lepiej się wystrzegać żarówek o chłodnej barwie. Lepiej postawić na ciepły odcień światła, który stworzy ciepły i przyjazny klimat, idealnie nadający się do wypoczynku.
Jedno źródło światła
Centralne umiejscowienie żyrandola na suficie jest dobrym pomysłem – pod warunkiem, że oprócz tego umieścimy w salonie inne punkty świetlne. Poza oświetleniem górnym do wyboru mamy także oświetlenie boczne np. w postaci kinkietów, oświetlenie podłogowe oraz stołowe. Przy pomocy tylko jednej lampy nie jest możliwe zbudowanie klimatu. Rozlokuj je po całym wnętrzu, dobierając do lamp żarówki o różnym natężeniu światła. Pozwoli to na ciekawe zbudowanie przestrzeni i wydobycie z lamp pożądanego przez siebie nastroju.
Lampa złej wielkości
Wielkość lampy powinna być dostosowana do wielkości salonu. Jeżeli do małego pomieszczenia wstawimy duże, mosiężne lampy z ozdobnymi abażurami, to uzyskamy efekt ciężkiego wnętrza. W przypadku małego metrażu warto więc wykorzystać lampy niewielkie, z przezroczystymi kloszami, które nie będą rzucać cienia – optycznie pomniejszy on pokój jeszcze bardziej. Kolor abażuru również nie jest bez znaczenia. W niedużych wnętrzach o wiele lepiej sprawdzą się lampy w jasnych kolorach, które nadadzą pomieszczeniu lekkości i sprawią, że będzie ono bardziej przestronne.
Halogeny LED w salonie
Halogeny charakteryzują się tym, że emitują bardzo intensywne światło, które niekoniecznie korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie oznacza to, że nie należy halogenów w ogóle używać. Trzeba jedynie wiedzieć w jakich ilościach i w jakich miejscach je umieścić. Halogeny w salonie znajdą swoje zastosowanie np. we wnękach lub miejscach, które wymagają dodatkowego doświetlenia lub wyeksponowania.