Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Planowanie włączników świateł w domu

2017-12-22
Planowanie włączników świateł w domu

Odpowiednie umiejscowienie włączników to bardzo ważna kwestia w każdym domu. Powinniśmy dostosować je do ilości pomieszczeń, ich rozmieszczenia oraz wziąć pod uwagę funkcjonalność i komfort. Niestety niekiedy o tym zapominamy.

Planowanie

Gdy budujemy własny dom lub mieszkanie, przychodzi moment, gdy musimy wybrać miejsca na włączniki świateł i gniazdka. Zdarza się, że nie przywiązujemy do tego zbyt dużej wagi i wybieramy przypadkowe lokalizacje. Za jakiś czas może się jednak okazać, że popełniliśmy błąd. Od czego więc powinniśmy zacząć? Najlepiej od wyznaczenia obiegów. Najprościej jest to pokazać na przykładzie kilku lamp w korytarzu. Gdy bez problemu możemy je uruchomić za pomocą tylko jednego włącznika, należą one właśnie do jednego obiegu. Następnie musimy wybrać miejsce umieszczenia przycisku. Często montujemy je zaraz przy drzwiach, wewnątrz pomieszczenia, na wysokości około 1,4 m nad podłogą. Niektórzy decydują się umieścić włącznik nieco niżej, by ułatwić korzystanie z nich dzieciom. W przypadku łazienki włącznik umieszcza się zazwyczaj na zewnątrz, np. w korytarzu. Jeśli już zdecydujemy się na montaż w środku, pamiętajmy, by wybrać włączniki z wyższym stopniem ochrony przed wilgocią.

Jak dużo?

W większości domów znajdziemy standardowo jeden włącznik na pomieszczenie. Inaczej jest w przypadku, gdy przykładowo do salonu prowadzi kilka wejść lub gdy pokój jest naprawdę sporych rozmiarów. Dobrze jest też zadbać, by włączniki znajdowały się na górze i dole schodów. Znacznie ułatwi to poruszanie się po domu.

Jaki kolor i kształt włącznika?

Są to kwestie indywidualne, zależne od wystroju wnętrza i naszych preferencji. Najczęściej wybiera się włączniki białe w standardowych kształtach. Na rynku znajdziemy jednak wiele rozmaitych kształtów i barw, które z pewnością dobierzemy do indywidualnego charakteru naszego domu.

Jaki kolor i kształt włącznika?

Wiele osób decyduje się na zamontowanie włączników świateł na wysokości bioder. Dlaczego? Niektórzy uważają, że wygląda to estetycznie, inni biorą pod uwagę komfort najmłodszych członków rodziny, a są i tacy, którzy chcą zbudować klimat nowoczesności i nieco się wyróżnić.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą, pełna współpraca przy realizacji zamówienia, dostawa w umówionym terminie. Na pewno kolejne poszukiwania oświetlenia będę zaczynał od tego sklepu.
2023-03-08
Ok
pixel