Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żarówki LED? Ile możesz zaoszczędzić?

2017-11-29
Żarówki LED? Ile możesz zaoszczędzić?

Dlaczego powinieneś wybrać właśnie żarówki LED? Co różni je od tradycyjnych czy energooszczędnych  żarówek? Dla niektórych bodźcem skłaniającym do wymiany oprawy na LED-ową będzie jej ekologiczność. Nie zawiera rtęci, wydziela mniej dwutlenku węgla do środowiska i łatwo poddaje się recyclingowi. Oświetlenie LED jest także bezpieczniejsze – żarówki nie nagrzewają się, minimalizując ryzyko pożaru czy poparzenia. Jednak przede wszystkim wybierając oświetlenie LED możesz sporo zaoszczędzić.

Żarówki LED, a tradycyjne oświetlenie

Tradycyjne żarówki wykazują się żywotnością nawet 15 razy mniejszą niż żarówki LED. Średni czas świecenia tradycyjnej żarówki to 1000 h, natomiast żarówki LED 15 - 30 tys. h przez 365 dni. Moc żarówki LED-owej wynosi średnio ok. 9W co przekłada się na sześciokrotną oszczędność, porównując z ok. 60W żarówki tradycyjnej.

Oblicz oszczędność żarówki LED w swoim domu

Niezwykłą oszczędność możemy bardzo łatwo obliczyć samodzielnie. Oczywiście wynik będzie liczbą średnią o dość dużym przybliżeniu. Zakładając, że zużycie żarówki będzie wynosić 4 h dziennie (w okresie jesienno-zimowym nawet więcej - w szczególności gdy światło służy nam do pracy - oznacza to jeszcze większą oszczędność) oraz przyjmując, że żarówka o mocy 60W zostanie zastąpiona przez oprawę LED o mocy 10W i podobnej sile światła, różnica w zużyciu energii, bez zmian w intensywności oświetlenia, wyniesie 50W. Ta ilość poboru prądu  pomnożona przez 4 godziny dziennie oraz dodatkowo pomnożona przez wszystkie dni w roku (365 dni) da nam 1460 h działania żarówki, na poziomie zużycia 73 000W rocznie. Ostatnim krokiem będzie sprawdzenie u swojego dostawcy prądu kosztu jednej kWh zużytej energii ( średnia cena dla taryfy G11 wynosi 0,55 zł). W tym przypadku zaoszczędzilibyśmy około 50 zł na jednej żarówce rocznie.

Nie czekaj - zacznij oszczędzać!

Pomimo, iż żarówki LED są droższe od tradycyjnych, ich koszt zwróci się już po kilku miesiącach. Dodatkową kwestią wartą podkreślenia jest długość czasu użytkowania oprawy LED-owej. Przy 5 h zużycia dziennie, żarówka o żywotności 15 tys. h będzie do wymiany dopiero po 8 latach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-06
Wszystko zgodne z opisem, szybka dostawa.
2023-03-18
Kinkiet zgodny z opisem. Prezentuje się bardzo ładnie.
pixel