Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żarówek LED o różnych właściwościach i specyfikacji ? czy aby na pewno wszystkie żarówki są przyjazne dla oczu? Różnią się między sobą ilością emitowanego światła, temperaturą barwy i zużyciem energii. Wybór tych parametrów jest bardziej znaczący niż Ci się wydaje ? ich niewłaściwy dobór może mieć poważne konsekwencje dla oczu.
Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu ? zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Jest to miejsce do odpoczynku i przyjmowania gości, czytania książki, oglądania telewizji, a niekiedy i jedzenia posiłków. Mnogość funkcji, które spełnia pokój dzienny, powinna mieć swoje odzwierciedlenie w wyborze lamp, które powinny być równie wielofunkcyjne co on sam. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełnianie w aranżacji oświetlenia salonu.
Vintage, czyli styl z innej epoki. Swoje piętno odbił w modzie, muzyce, a finalnie - w projektowaniu wnętrza. I chociaż jest ściśle związany z przeszłością, doskonale odnajduje się w czasach teraźniejszych, pokazując nam, że historia lubi zataczać koło.
Lampa stojąca spełnia wiele funkcji. Przede wszystkim ma za zadanie oświetlać pomieszczenie bądź konkretny obszar. Swoją barwą może Cię również wprawić w odpowiedni nastrój, bądź po prostu będzie pełnić funkcję estetyczną podkreślając charakter wnętrza. Należy jednak przy tym pamiętać, że są miejsca, w których lampa powinna się znaleźć i takie, w których definitywnie nie należy jej umieszczać.
Lamy podłogowe w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Można je spotkać w salonie, sypialni, jadalni, biurze, hotelach i pensjonatach. Stanowią zarówno dodatkowe źródło światła, jak również ciekawą dekorację uzupełniającą wystrój pomieszczeń.
Oświetlenie podłogowe to prosty sposób na ciekawą aranżację wnętrza. Podłoga to duża powierzchnia i tym samym daje nam olbrzymie pole do popisu. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się jednak forma jej oświetlenia i rodzaje. Nasze podłogi oświetlają już nie tylko klasyczne lampy stojące, ale także oprawy wpuszczane w podłogę, czy listwy przypodłogowe LED. Daje to nam szeroki wachlarz możliwości i pozwala w efektowny sposób eksperymentować ze światłem.
Sypialnia jest pomieszczeniem wyjątkowym i rządzi się swoimi prawami. Każdego wieczora utula nas do snu swoim mrokiem i każdego poranka wita promieniami słońca tańczącymi na jej ścianach. Jest to przestrzeń intymna, zarezerwowana dla domowników, gdzie postronni goście nie mają raczej wstępu. To oaza spokoju, synonim relaksu i domowego zacisza. Wnętrze i oświetlenie sypialni powinny więc stymulować organizm od odpoczynku i regeneracji. Oświetlenie w pokoju sypialnianym powinno być zróżnicowane. Warto postawić na kombinację kilku lamp np. wiszących, podłogowych i stołowych.
Zasadniczym celem montażu oświetlenia lustra w łazience jest fakt, że chcemy po prostu się w nim dobrze widzieć, każda kobieta chce mieć możliwość zrobienia przy nim perfekcyjnego makijażu, mężczyzna zaś dobrze ogolić swój zarost.
Dzięki odpowiednio dobranym lampom te dwie czynności mogą stać się o wiele łatwiejsze. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie oświetlenie dodatkowe, funkcyjne. Nigdy nie rezygnuj w łazience z oświetlenia centralnego, górnego.
Wybór lampki nocnej do pokoju naszej pociechy, to nie tylko kwestie związane z walorami estetycznymi i dostosowaniem do wystroju pomieszczenia, to przede wszystkim element zapewniający bezpieczeństwo naszemu dziecku oraz wygodę nam rodzicom.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że oświetlenie stołu jadalnego musi być użyteczne, funkcjonalne, ale również estetyczne i współgrające z designem pomieszczenia, w którym jest on umieszczony. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są oczywiście lampy wiszące umieszczone centralnie nad stołem.
Właśnie one są zauważane jako pierwsze w obrębie jadalni czy kuchni, dlatego tak ważne jest, aby dobrze wyglądały i współgrały z przestrzenią wokół. Pamiętaj, że ważny jest zarówno kształt, ich wielkość, umiejscowienie jak również oprawa, która będzie wpływać na sposób padania światła i jego rozproszenie.